Още за Турция

Още за Турция

Новини ОТ и ЗА Турция:
.
Моята страст- Турция,най-доброто от Турция:
.
Вкусните гозби,турските гозби:
.
Turkish music
.
Турски книги,книги за Турция:

The voice of minare/Гласът на Минарето

събота, 29 октомври 2011 г.

В Кърджаалъ ще се проведе Международен симпозиум „Среща на турската култура от Тракия и Родопите” и Дни на турската култура и изкуство

В Кърджаалъ ще се проведе Международен симпозиум „Среща на турската култура от Тракия и Родопите” и Дни на турската култура и изкуство

Председателят на Дружеството за турска култура и изкуство Мюзекки Ахмед съобщи, че на 2 ноември 2011 г. Кърджаалъ ще бъде домакин на Международен симпозиум „Среща на турската култура от Тракия и Родопите” и Дни на турската култура и изкуство. Проявата се организира от културно-просветното дружество „Анкара-Текирдаг”, съвместно с Дружеството за турска култура и изкуство-Кърджаалъ.
Освен в Кърджаалъ програмата на симпозиума ще се осъществи и в Мадан на 3 ноември, съвместно с Родопското Дружество за етнокултурно взаимодействие на Салих Бозов.

Международният симпозиум ще бъде открит на 2 ноември 2011 г. от 10.00 часа в Бизнесинкубатора в Кърджаалъ. В 10.30 ще започне първото заседание на панела, в който 12 участници от Турция и България ще изнесат свои научни доклади, свързани с турската култура в страната. Председател на заседанията ще бъде проф. д-р. Рефик Туран, ръководител катедра по история в Университета Гаази, а зам.-председател
д-р. Сабри Алагьоз, председател на Турски културен център в София. В панела освен тях, ще участват известният историк проф. Юмер Туран, изследователят писател-поет Абдуллах Сатоглу, художничката Айнур Ачъкгьоз, председател на Дружество на балканските жени, турколозите проф. Ахмет Гюншен и Иса Джебеджи, изследователят писател от Кърджаалъ Мехмет Алев и други.

От 17.00 часа в Артгалерия КРЪГ ще бъде открита обща изложба с творбите на 12 художници от региона и изселници в Турция.

Проявата ще завърши с концерт в Дома на културата от 19.30 часа. В него ще вземат участие ансамбълът за турски народни песни и танци „Пехливанкьой”от Турция, хорът за турска класическа музика в Едирне към Министерството на културата на Турция, фолклорните групи към Турски съюз в Ксанти, Гърция и „Нов път” в Скопие, Македония, а нашия регион ще представляват фолклорните ансамбли „Родопея” при ПГТХВП „Св. Св. Кирил и Методий” в Момчилград и ансамбъл за турски фолнлор към Дружеството за турска култура и изкуство.

Ресмие МЮМЮН

Кърджаалъ хабер / Modern Turkiye

сряда, 26 октомври 2011 г.

СРЕЩА НА ХУДОЖНИЦИ В АНКАРА

СРЕЩА НА ХУДОЖНИЦИ В АНКАРА...

Анкара е домакин на среща на дейци от изкуството от целия свят....
Натиснете за гледане на видео
Изпратена 25.10.2011 07:19:11 UTC
Обновена 25.10.2011 08:59:26 UTC

Анкара е домакин на среща на дейци от изкуството от целия свят.
В Анкара се проведе международната среща на Културното Сдружение на Дейците на Изкуството.
На церемонията бяха връчени награди за "Принос за изкуството през 2011та година", на художниците професор доктор Гюлсюм Парлар и Асъм Юджесой.
На церемонията, започнала с прожекция на документални кадри, на генералния директор на ТРТ Ибрихам Шахин бе връчена почетна грамота за приноса му за изкуството.
Наградата получи от името на генералния директор Ибрахим Шахин, директорът на Дирекция Излъчвания в Чужбина Сюлейман Кьоксой.
Церемонията приключи с откриването на изложба на която бяха изложени 215 платна на 43 художника.
Изложбата е отворена за посещение в Културния Център за Съвременни Изкуства в Чанкая.

ТРТ / Modern Turkiye

България на пето място по туристи в Турция

България на пето място по туристи в Турция

По данни на турското министерство на културата и туризма 25,6 милиона чужденци са посетили Турция през периода януари-септември 2011 г.

Българите са над един милион от тях, съобщава Дир.бг.


Това е с 10,76 на сто повече в сравнение със същия период на предишната година.

Около един милион и сто хиляди, т.е. 4,4 на сто от чуждестранните туристи са български граждани.

Това класира българите на пето място по този показател.

На първо място е Германия с 3,7 млн. туристи, следвана от Русия с 3,2 млн. и Великобритания, Иран и България.

6,3 процента от посетилите Турция са т.н. еднодневни туристи в пограничните области.

Граничните пунктове, през които са пристигнали най-много чужденци, са в Анталия, Истанбул и Мугла.


19" / Modern Turkiye

събота, 22 октомври 2011 г.

„200 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КОМПОЗИТОРА ФЕРЕНЦ ЛИСТ”

„200 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КОМПОЗИТОРА ФЕРЕНЦ ЛИСТ”

Университетът Хаджетепе в Анкара организира музикален фестивал „200 години от рождението на композитора Ференц Лист”.

Изпратена 21.10.2011 13:43:11 UTC

Обновена 21.10.2011 13:43:11 UTC

На 18ти октомври в Анкара бе открит музикалния фестивал „200 години от рождението на композитора Ференц Лист”.

Както е известно Ференц Лист е унгарски пианист и композитор от романтичния период. Днес, той се смята за един от най-великите пианисти в историята. Ференц Лист е посетил страната ни през 1847ма година, изнесъл е концерт пред османския падишах Абдюлмеджит и е бил удостоен с „Почетен орден”.

Фестивалът, който бе открит на 18ти октомври ще бъде закрит 22ри октомври, на рождената дата на Ференц Лист с изпълнение на Концерт № 2 за пиано и оркестър.

В рамките на фестивала участват общо 20 музиканти от 10 страни, някои от които са Идил Бирет, Ерол Ердинч, Ференц Габор от Унгария, Андрас Вилхайм от Унгария, Павел Камински от Полша, Атанас Куртев от България, Самир Мирзаев от Азербайджан, Тамара Подубная от Русия, Микола Сук от САЩ, Готфрид Вагнер от Германия, Дейвид Уилд от Великобритания, Емануел Балса, Реми Кардинале и Бриджит Енжерер от Франция и други.

Презентацията на туристическите и исторически забележителности на Анкара и околностите бе поета от фондация „Фехби Коч”. В рамките на фестивала фондацията организира за участниците екскурзии в столицата Анкара и околностите й.

РГТ / Modern Turkiye

четвъртък, 20 октомври 2011 г.

Престижното икономическо списание „Уърлд Финанс” избра „Тюрк Телеком” за „Най-добра телекомуникационна компания на годината”

ТЮРК ТЕЛЕКОМ- „НАЙ-ДОБРА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ"

Престижното икономическо списание „Уърлд Финанс” избра „Тюрк Телеком” за „Най-добра телекомуникационна компания на годината”.

Изпратена 20.10.2011 12:15:25 UTC

Обновена 20.10.2011 12:15:25 UTC

Престижното икономическо списание „Уърлд Финанс” избра „Тюрк Телеком” за „Най-добра телекомуникационна компания на годината”.

Генерланият директор на компанията Гьокхан Бозкурт бе избран за „Най-добър главен изпълнителен директор”.

Радио "Гласът на Турция" / Modern Turkiye

вторник, 18 октомври 2011 г.

В БОДРУМ БЕ ОТКРИТ МУЗЕЙ НА МОРЕПЛАВАНЕТО

В БОДРУМ БЕ ОТКРИТ МУЗЕЙ НА МОРЕПЛАВАНЕТО

В миналато името на община Мугла окръг Бодрум се споменаваше с риболова и лова на сюнгери. Музеят на мореплаването в Бодрум бе открит с официална церемония.

Изпратена 17.10.2011 13:10:58 UTC

Обновена 17.10.2011 13:10:58 UTC

В Бодрум бе открит музей на мореплаването.

В миналато името на община Мугла окръг Бодрум се споменаваше с риболова и лова на сюнгери. Музеят на мореплаването в Бодрум бе открит с официална церемония.

В речта си на церемонията председателят на търговската палата на Бодрум Махмут Коджадон каза „Целта ни е да представим историческите кораби на Бодрум”.

В музеят наред с макетите на кораби се експонират и колекции от сюнгери и морски раковини и снимки на мореплаватели живели в миналото в Бодрум.

В Музеят се експонира и лодката на Орхан Вели. Лодката, която бе дарена от Волкан Аджар каза „Тази лодка бе голяма отговорност за мен и намерих за изгодно да бъде експонирана в музея от колкото да се разхождам с нея в морето”.

Музеят очаква нови дарения, които ще просветлят миналото на Бодрум.

РГТ / Modern Turkiye

четвъртък, 13 октомври 2011 г.

МЕЖДУНАРОДНИЯТ ПАНАИР НА КНИГАТА ВЪВ ФРАНКФУРТ БЕ ОТКРИТ

МЕЖДУНАРОДНИЯТ ПАНАИР НА КНИГАТА ВЪВ ФРАНКФУРТ БЕ ОТКРИТ

Мотото на таз годишния панаир, който е най-големия в света панаир по рода си е „Преосмисли и поднови”.

Изпратена 13.10.2011 12:44:51 UTC

Обновена 13.10.2011 12:44:51 UTC

Международният панаир на книгата във Франкфурт бе открит.

Мотото на таз годишния панаир, който е най-големия в света панаир по рода си е „Преосмисли и поднови”, а почетен гост е Исландия, където се четат най-много книги.

Основната тема на Турция тази година е 50тата годишнина от споразумението между Германия и Турция за изпращането на работници.

На турския щанд се представя и проекта за оказване на подкрепа за преводите и публикациите, целящ да представи пред света турската литература.

Изложението ще остане отворено до 16ти октомври, неделя.

РГТ / Modern Turkiye

понеделник, 10 октомври 2011 г.

ФЕСТИВАЛ НА ТУРСКАТА КУЛИНАРИЯ И КУЛТУРА В ЛОС АНЖЕЛИС

ФЕСТИВАЛ НА ТУРСКАТА КУЛИНАРИЯ И КУЛТУРА В ЛОС АНЖЕЛИС...

Град Лос Анжелис в САЩ е домакин на турски културен фестивал....

Изпратена 10.10.2011 08:18:53 UTC

Обновена 10.10.2011 08:18:53 UTC

Град Лос Анжелис в САЩ е домакин на турски културен фестивал.
Организираният трети "Анадолски Културен и Кулинарен Фестивал", предизвика тази година огромен интерес.
Фестивалът дава възможност на американците да опознаят турската култура и кулинарно изкуство, и историческото наследство на Анадола.
Посетителите влизат на фестивалния площад през порти, символизиращи Селчукския, Османския, Хетския и Римския периоди в историята на Анадола. След това започват да се редят щандове, които представят различните градове и региони на Турция, от Коня до Истанбул, от Анталия до Мардин.
Най голям интерес предизвиква щандът на Истанбул.
Изложени са триизмерни модели на джамии, дворци, кули и музеи, на прекрасните брегове на Босфора. Посетителите, преминаващи покрай триизмерните модели на Девичата Кула, Босфора и джамията Султанахмед, придобиват впечатлението, сякаш са излезли на разходка в Истанбул.
Някои от щандовете привличат посетителите на фестивала с кулинарните изделия, други с представленията и културните ценности.
Голямо внимание привлича и османският военен оркестър Мехтеран.
Освен турската култура, на фестивала голям интерес предизвиква и анадолската кухня.

РГТ / Modern Turkiye

петък, 7 октомври 2011 г.

УСПЕХ НА АВТОМОБИЛНИЯ СЕКТОР НА ТУРЦИЯ

УСПЕХ НА АВТОМОБИЛНИЯ СЕКТОР НА ТУРЦИЯ

Очаква се тази година да бъдат продадени 850-900 хиляди автомобила.

Изпратена 06.10.2011 14:18:08 UTC

Обновена 06.10.2011 14:18:08 UTC

И тази година автомобилният сектор в Турция наближава рекорда от миналата година с продажбата на 790 хиляди автомобила.Очаква се тази година да бъдат продадени 850-900 хиляди автомобила.

В периода януари-септември 2011 година общата продажба на леки автомобили и лекотоварни автомобили бе отчетена като 602 228 броя.В сравнение със същия период на предходната година продажбите са се увеличили с 29.46%.

Според данни на Дружеството на автомобилните дистрибутори автомобилният сектор през първото тримесечие на годината е отчел ръст от 76.28%,през второто тримесечие ръст от 36.64%През третото тримесечие бе отчетено намаление с 3.07%.

В турския автомобилен сектор продължава да преобладава вносът на автомобили като от продадените 602 228 автомобила 366 380 са вносни и 235 848 са местно производство.

РГТ / Modern Turkiye

сряда, 5 октомври 2011 г.

Турски бани (хамами)










Някога са казвали,че от хамама човек излиза не само с измито тяло,но и с пречистена душа.

Банята била не само много важен и задължителен ритуал,но и подо
бно на римските терми,място за разговори и срещи с приятели,продължаващи понякога по цял ден.

На външен вид сградите не привличали вниманието с някакви архитектурни достойнства,но вътрешността била впечатля
ваща,автентичността е запазена и до днес в доста бани,строени преди столетия.

В миналото са смятали,че посещението в турската баня е "и
зточник на истинско наслаждение".

И сега цялата процедура на
къпането се спазва,както е било и преди векове.

Задължителен елемент е масажът-впрочем,масаж е много слабо казано.

Започва се с главата,следват шия,тяло,ръце,крака.

На непосветения му се струва,че масажистът моделира мека глина.

Ритуалът включва и добре премерени удари с пестници и /мруци,разтягане и огъване на крайниците (може би с цел удължаване),а за особено внимание се счита тъпченето с крака по тялото.

Може отстрани да изглежда странно,на моменти дори жестоко,но след края на процедурата човек се чувства наистина възроден,всякакви болежки и неразположения са изчезнали незнайно къде.

Разбира се,и масажистът
очаква подобаващ за старанието му бакшиш.

Хамамите в Истанбул са над 100,всички елитни хо
тели предлагат на гостите си и тази услуга,но ако искате да усетите истинската атмосфера на турската баня,отидете в някоя от старите с вековна история.

Ето накои от тях:


Джаалоолу Хамамъ ( Cagaloglu Hamami) е най-известната и една от най-скъпите бани в Истанбул.Въпреки,че е строена преди повече от триста години и е запазила автентичния си вид,предлага всички удобства за клиентите.

Посещавана е от знаменитости като английския крал Едуард,кайзер Вилхелм,композиторът Ференц Лист,Рокфелер и др.

Използвана е като декор за над сто филма,сред които и "Индиана Джоунс".

Работи без почивен ден от 7.00 до 22.00 ч. за мъже и от 7.00 до 20.00 ч. за жени.

Цените са от 15 до 60 YTL (нови турски лири) или приблизително в лева от 10 до 50 в зависимост от избраните услуги.

Има намаления за групи от десет или повече души.

Намира се до Света София на адрес:

Prof. Kazim Ismail Gurkan Caddesi 34,Cagaloglu

:::

Гедикпаша Хамамъ (Gedikpasa Hamami) е една от най-старите,строена е в средата на XIV век.

Работи без почивен ден от 5.00 до 24.00 ч. за мъж
е и от 9.00 до 22.00 ч. за жени.

Адрес:

Hamam Caddesi 65 - 67


:::

Чемберлиташ Хамамъ (Cemberlitas Hamami) е много популярна сред туристите.

Построена е по проект на Мимар Синан през 1584 г.

Самата сграда е паметник на културата,а цените са между 10 и 25 YTL.

Работи ежедневно от 6.00 до 24.00 ч. и предлага намаления за групи и учащи.

Адресът и е:

Vezirhan Caddesi 6,Cemberlitas


:::

Не по-малко известна е Банята Галата Сарай (Galatasaray Hamami),до едноименния лицей.

Строена е през 1481 г. и многократно е разширявана,а при последния ремонт през 1965 г. е възстановена оригиналната архитектура.

Оттогава в банята започнали да допускат и жени,близо 500 години тя обслужвала само мъже.

Забележителни са вътрешните мозайки и мраморните маси за масаж.

Отворена е всеки ден от 6.00 до 22.00 ч. за мъже и от 8.00 до 22.00 ч. за жени.

За организирани групи се предлагат и дегустации на деликатеси от турскат
а кухня край басейна в градината.

Посещението излиза от 20 до 45 YTL.Адрес:Turnacibasi Sokak 24,Galatasaray

05.10.2011 г.,Moder Turkiye

неделя, 2 октомври 2011 г.

Художници от България на обща балканска изложба в Газиантеп

Художници от България на обща балканска изложба в Газиантеп

Нахиде Дениз


Нахиде Дениз

Кореспондент в Истанбул,Турция

Художници от България и от още няколко балкански държави се събраха в турския град Газиантеп. Изложбата ще бъде отворена до 13 ноември.

В представителната художествена галерия "Санко" в града бе открита изложба, на която са изложени общо 37 творби. Най- внушително е участието на български художници. Това са Хари Атанасов, Пенка Атанасова, Расим Йозгюр, Бедри Караягмурлар, Камбер Камбер, Бранимир Манушев, Шабан Окан и Айнур Ачъкгьоз. Освен тях участват и художници от Македония, Босна и Херцеговина и Косово.

Айнур Ачъкгьоз разказа, че по инициатива на няколко художници от България преди 3 години основали групата на балканските художници.

Изложбата, която уредихме в град Газиантеп, е една от най-значимите ни изяви. Особено сме щастливи, че благодарение на тази изложба, жителите и гостите на града ще се запознаят с творбите на художниците от България, от балканските страни, които няма как да се видят на друго място.

Информацията е на кореспондента на БНР в Истанбул Нахиде Дениз.

бнр / Modern Turkiye

ФИЛМ НА ДЖЕЙЛЯН ЩЕ ПРЕДСТАВЯ ТУРЦИЯ ЗА ОСКАР

ФИЛМ НА ДЖЕЙЛЯН ЩЕ ПРЕДСТАВЯ ТУРЦИЯ ЗА ОСКАР...

Стана ясен кандидатът на Турция за наградата „Оскар”....

Изпратена 02.10.2011 10:22:32 UTC

Обновена 02.10.2011 10:22:32 UTC

Стана ясен кандидатът на Турция за наградата „Оскар”.

Филмът на режисьора Нури Билге Джейлян „Едно време в Анадола” бе посочен като кандидат за кандидат на наградата „Оскар” в категорията „Най-добър чуждестранен филм”.

РГТ / Modern Turkiye

вторник, 27 септември 2011 г.

"ИЗМОРЕНИЯТ ХЕРКУЛЕС"Е В ТУРЦИЯ

"ИЗМОРЕНИЯТ ХЕРКУЛЕС"Е В ТУРЦИЯ.

Години наред Турция и САЩ водеха спор за статуята датираща от 1900 година

Изпратена 27.09.2011 12:22:38 UTC

Обновена 27.09.2011 12:22:38 UTC

Горната половина на статуята "Измореният Херкулес"бе върната на Турция.

Години наред Турция и САЩ водеха спор за статуята датираща от 1900 година,която бе открадната и изкарана нелегално от страната и продадена на Музея за изящни изкуства в Бостън . Завръщането на половината статуя на Херкулес е голяма победа за турските власти.

Статуята бе докарана от САЩ със самолета на премиера Ердоган при завръщането му от сесията на ООН.Същия ден бе отнесена в Анталия.

Горната част на скултурата ,обвита в специален амбалаж бе приета от Регионалната дирекция за култура и туризъм в Анталия и ще бъде слята с долната част , която се намира понастоящем в Музея в Анталия от скулптори на Министерството на културата и туризма. И години след това изключително ценният бюст на Херкулес ще бъде изложен в цял вид в Музея в Анталия.

РГТ / Modern Turkiye

четвъртък, 22 септември 2011 г.

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ЗА МИСТИЧНА МУЗИКА

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ЗА МИСТИЧНА МУЗИКА

Утре започва 8мия Международен фестивал за мистична музика в град Коня.

Изпратена 21.09.2011 12:40:35 UTC

Обновена 21.09.2011 12:40:35 UTC

Утре започва 8мия Международен фестивал за мистична музика в град Коня.

Фестивалът, който ще продължи 9 дни ще бъде открит с концерт на групата от Гвинея Гине Перкусион.

Във фестивала участват групи от Гвинея, Мароко, Индия, САЩ, Танджикистан, Тибет, Киргизия, Иран и Турция.

В рамките на фестивала ще бъдат организирани две конференции относно философа мистик Мевляна и сектата Мевлеви и две изложби.

РГТ / Modern Turkiye

сряда, 14 септември 2011 г.

"Едирне – градът на трите реки" гостува в Кърджали

"Едирне – градът на трите реки" гостува в Кърджали

По покана на Арт движение КРЪГ и в партньорство с Дружеството на Арт фотографите от Одрин в Арт галерията гостува изложбата „Едирне – градът на трите реки” на журналиста Енвер Шенгюл от 25 февруари до 25 март. След отличния прием на тази експозиция от ценителите в Ямбол и Хасково, тя ще бъде показана и в Кърджали. Енвер Шенгюл е магистър по „История на изкуството”, директор на известния Музей на здравето в Едирне , преподавател е във Факултета по изящни изкуства на Тракийския университет. Автор е на книгите „Селимие” и „Дарюшифа”. Бил е кореспондент на Турската национална телевизия, на в. „Хюрриет” и Агенция Анадол, както и председател на Дружеството на Арт фотографите в Едирне . С художествена фотография се занимава от 1985 г. и има 60 изложби в страната си и в чужбина. Изложбата, с която гостува в България, съдържа 30 изследователски работи, които хвърлят нова светлина върху уникалните културно-исторически паметници и красивата природа на Едирне . Някои от тях са правени точно на мястото, където трите реки – Марица, Арда и Тунджа се събират, за да се влеят в Бяло море. През обектива на Енвер Шенгюл, който ще присъства на откриването, зрителят ще стигне до забележителни места, свързани с културната история на Едирне – един от най-старите градове в Европа, с богато културно-историческо наследство.
Едирне е създаден е от траките. По-късно на същото място възниква гръцкият град Орестея, а през 125 г. римският император Адриан го назовава на свое име – Адрианопол. До 1369 г., когато е превзет от османските турци, той е един от главните центрове на Византийската империя. Почти цял век след това е турска столица – до падането на Константинопол през 1453 г. Това е и времето на най-големия му разцвет, когато султаните се надпреварват да строят дворцови комплекси, грандиозни ансамбли, монументални сгради и храмове. Най-ранната запазена джамия е „Ески Джами” на площад „Хюриет” – построена през 1414 г. Обликът на Едирне до голяма степен се определя от гигантската джамия с 999 прозореца и с най-високите минарета в Турция, издигната от забележителния османски архитект Мимар Синан между 1569 и 1575 г., известна като „Селимие” на името на султан Селим II. Архитектурна забележителност от световно значение са мостовете, построени над пълноводните Марица, Тунджа и Арда. Най-старият запазен от тях е създаден още при византийския император Михаил VIII Палеолог (1261-1282). През 1420 г. той е ремонтиран от Гази Михал Бей и сега носи неговото име. Съоръжението има 27 странични отвора и към него през 1640 г. е изградена оригинална представителна сграда. Мостът на Шахабедин Паша пък е построен през 1451 г. и има 12 отвора, като стъпва върху 11 масивни подпори. Забележителни са и мостовете: „Фатих” (1452 г.), създаденият от архитекта Хайреттин мост „Баязид” (1488 г.), проектираният през 1560 г. мост „Мерич”. Едирне не би бил същият и без своите покрити пазари и кервансараи за отдих на пътниците. През 1569 г. арх. Мимар Синан строи огромния пазар „Али паша”. Десетките градски фонтани пък наподобяват тези в Рим, а един от тях също е създаден от арх. Синан.
В града традиционно са живели и много българи. До 1913 г.тук е имало българска мъжка и девическа гимназия, както и няколко църкви, от които са запазени „Свети Георги“ (построена през 1880 г.) и "Св.св. Константин и Елена" (1869 г.). В експозицията ще видим и останките от най-голямата синагога в Едирне, която се намира в махалата „Дилявербей” и в момента се реставрира, както и известната Италианска църква, в махалата „Яхшифаких”, на ул. „Къзмектеп”, чиято реставрация е завършена през 2007 г.

Откриването е на 25 февруари (петък) от 18.00 ч.

Kircaali Haber / Modern Turkiye

сряда, 7 септември 2011 г.

ИЗЛОЖБА НА СУЛТАНСКИ ОРЪЖИЯ

ИЗЛОЖБА НА СУЛТАНСКИ ОРЪЖИЯ

В двореца Топкапъ са изложени безценни уникални оръжия

Изпратена 07.09.2011 13:00:06 UTC

Обновена 07.09.2011 13:00:06 UTC

В двореца Топкапъ са изложени безценни уникални оръжия, принадлежали на османските султани.

В колекцията ,която е една от най-богатите в света, е изложена и част от сабя, с която е бил охраняван гробът на Пророка Мохамед.

РГТ / Modern Turkiye

понеделник, 5 септември 2011 г.

Османските жени – мит и реалност

Османските жени – мит и реалност

10:30, 05.09.2011 Култура & Етика

Османската жена, според американката Аслъ Санджар, не била нито демонът, нито ангелът, за които я представяли, а по-скоро силно развито човешко същество, което живеело женската си натура в най-висока степен и било ценено и уважавано като жена.

Отдавна османските жени са предмет на силни противоречия. Докато в представата на ориенталиста те са екзотични, лениви и покварени, някои техни обожатели ги слагат на пиедестал и на практика ги отнасят към света на ангелите. Първоначално те за мен бяха предмет на равнодушно любопитство. Живях близо две десетилетия в Турция и съм чувала често да говорят за османците и тяхното общество обикновено хора с коренно различно мнение за тях, които или ги очерняха, или ги описваха с най-хубави думи. Едни ги смятаха за знатни, просветени образци на човечеството, а други, особено по официално мнение, ги представяха като олицетворение на неразвитостта и реакционерството. Османските жени бяха определяни от някои като способни и изпълнени с достойнство дами, а други ги считаха за покорни и потиснати жени, които са подмамени и затворени в харема.

Когато започнах да чета разказите на европейските пътешественици относно османското общество, открих същите различни гледища. Виждането на ориенталистите отново обрисуваше отоманците, в най-лошия случай, като същински тирани, а в най-добрия – като наивни безбожници. Твърдеше се, че жените мюсюлманки се отрича да са имали души и са били просто робини на своите съпрузи. От друга страна, по-късно тази представа бива открито отхвърлена от пътешественички като Лейди Монтагю [жена на британски посланик в Османската империя през XVIII в.], Джулия Пардо [(1806–1862 г.), английска поетеса, новелистка, историчка и пътешественичка] и Луси Гарнет [(1849–1934 г.), фолклористка и пътешественичка), които всъщност са живели в земите на империята доста дълго. В другия край на спектъра от тях се поддържа мнението, че те вероятно са били най-свободните жени на планетата и че отношението към тях трябва да бъде за пример на всички народи.
Закон осигурява свободния израз на воля
Несъответствието между тези две гледища се е изяснило именно в светлината на съдебните документи, включващи османските жени. Западните учени започнали да изследват правата, които им давал законът, и доколко можели да използват съдилищата, за да защитят тези права. Доказателствата до този момент поразително разкриват, че османските жени, съвсем не са били угнетявани и беззащитни членове на обществото, по закон имали право свободно да изразяват волята си, като можели и всъщност често се възползвали от съдилищата да отстояват правата си, дори и това да означавало да застанат срещу своите съпрузи и роднини мъже, ако станело нужда. Имало случаи да идват жени в Истанбул чак от Египет, за да отправят петиция към султана за поправяне на неправдите, когато не получавали задоволителни резултати от закона на местно ниво.
Нито демон, нито ангел
Предвид образа на османските жени, отразен в съдебните документи, повече не можех да остана „незаинтересована“ относно тях. Открих в османската жена неин модел, който стои отвъд пределите на времето и пространството. Физически и в поведението си тя беше изключително женствена, грациозна и изтънчена, ала по дух бе боец, непоколебима и смела бранителка на правата, дадени й от Бога. И мъжествената, и женствената природа били значително развити и балансирани у нея, което й позволявало да служи като здрава опора в семейството и да играе особено важна, ако не и видима, роля в социалната структура. Накратко, тя не била нито демонът, нито ангелът, за които я представяли, а по-скоро била силно развито човешко същество, което живеело женската си натура в най-висока степен и било ценено и уважавано като жена.

Днес, във време, когато жените по света отхвърлят образа, който ги е ограничавал векове наред, и търсят нова и по-добра самоличност, османската жена предлага един наистина силен модел на това каква да бъде тя. Тази личност притежавала дълбока и постоянна връзка със своя Създател, което я карало понякога да проявява милосърдието и любовта на Всемилостивия, а в други моменти – величието и силата на Всемогъщия. Разбира се, социалните показатели на жените са се променили днес; обаче принципите, които са формирали самоличността на османската жена, са точно толкова подходящи за 21-ви век, колкото били и преди.Аслъ Санджар

ПРЕЗ ПРИЗМАТА НА МЪДРОСТТА

Жената

Първата учителка в училището по човечност, която образова и възпитава децата, полага грижи за порядъка, спокойствието и хармонията в семейството, е жената. Убедени сме, че в съвремието ни, когато се търсят нови и нови позиции за жената, повторното напомняне за нейното изключително положение, което й е присъдено от ръката на Могъществото, ще попречи на безсмислените търсения.
***
Дом, в който има порядъчна, възпитана и привързана към семейното гнездо жена, е райски кът. Звуците и диханията, които се чуват в този дом, не се различават по нищо от мелодиите на райските деви и младежи, както и от бълбукането на реката на изобилието Кевсер.
***
Когато човек види някоя жена, паднала в плен на външната хубост, си мисли: „Дали тя отдава такова високо значение и на благопристойността, честта и добродетелта, смятани за основи на женската душевна красота?”
***
Онова, което издига жената над ангелите и я превръща в несравним диамант, е нейната вътрешна задълбоченост, целомъдрие и сериозност. Жена, чието целомъдрие се одумва, е фалшива банкнота, а несериозната жена е кукла, станала обект на подигравки. В убийствената атмосфера на такива жени е невъзможно да се говори нито за здраво семейство, нито за здрави поколения.
***
Жена, която душевно е събудена за добродетелта, прилича на кристален полилей в дома, в който се намира. Всеки път, когато помръдне, във всички кътчета на къщата започват да играят светлини. Що се отнася до нещастницата в женски образ, която се е предала на мрачните мисли в душевния й свят, тя е такъв извор на дим и мъгла, че осквернява навсякъде, където минава.
***
Единствената книга, която жената винаги трябва да чете, без да я изпуска от ръце, е книгата на социалното възпитание. Но все още не може да се твърди, че такава книга е написана в съвършен вид.
***
Виждайки отдадените на душевните страсти жени, се отнасям с голяма толерантност към хората, които са казали, че „умът на жената е къс”. Ако онези, които са го твърдели, бяха видели как в съвремието ни жената се превръща в рекламно средство, мисля, че нямаше да намерят какво да кажат.

"Заман" / Модерна Турция

понеделник, 29 август 2011 г.

В Турция започват празненствата по случай Рамазан Байрам

В Турция започват празненствата по случай Рамазан Байрам

Нахиде Дениз


Нахиде Дениз

Кореспондент в Истанбул,Турция

Автор: Нахиде Дениз – за БНР от Истанбул

До 4 септември В Турция ще бъдат затворени банките, големите фирми, държавните учреждения и дипломатическите представителства, заради започващия празник Рамазан Байрам. Движението по магистралите и мостовете над Босфора през тези дни ще бъде безплатно, а в градския транспорт в Истанбул до петък ще се пътува с 50 на сто намаление.

Утре, в първия ден на Байрама, в около 70 хиляди джамии в Турция се отслужва сутрешната молитва, намазът, който е задължителен за вярващите и се посещава само от мъжете. Турските лидери също участват в намаза, като програмата им се обявява предварително. Президентът Абдуллах Гюл и премиерът Р.Т.Ердоган ще извършат намаза в джамията Коджатепе в Анкара, а лидерът на опозицията Кемал Кълъчдароглу ще бъде в Сомалия.

След намаза започва размяната на традиционните поздравления за байрама, младите целуват ръка на възрастните, на децата се раздават пари, бонбони, сладкиши.

бнр / Modern Turkiye / http://ramazan-ramadan.blogspot.com

петък, 12 август 2011 г.

В Турция откриха напълно запазена статуя на лъв на 2 800 години

В Турция откриха напълно запазена статуя на лъв на 2 800 години

Нихал Йозерган


Нихал Йозерган

Кореспондент в Турция

Автор: Нихал Йозерган - кор. на БНР в Истанбул

Археолозите са попаднали на находката при разкопки в Антакя – централният грав в областта Хатай - Югоизточна Турция близо до границата със Сирия, който преди 3 000 години е бил древната столица на царството на Хетите.

Статуята на лъва, чиято възраст се определя на 2 800 години датира от периода на ранното Хетско царство. Тя е била изровена напълно непокътната по време на разкопките близо до древния град Антиохия – в Северна Месопотамия. Находката е открита от археологическа експедиция в рамките на международна програма с участието на 35 учени и археолози от 20 университета и изследователски центрове в 12 страни. Разкопките са започнали на 21 юни тази година и са на път да приключат в средата на август.

Внушителният каменен лъв тежи 2 тона и е с височина 1.60 м. и ширина метър и половина. Новите сведения, които той ще даде на специалистите ще помогнат за осветляването на културното развитие на древната цивилизация на Хетите, които са живяли в земите на днешна Турция.

Според проф. Тимоти Харисон от университета в Торонто лъвът е стоял в долната част на монументален храмов комплекс, във вътрешността на крепостта на столицата на Хетското царство. Предполага се, че историческият период е някъде между 8 и 9 век преди новата ера.

Ценната историческа находка бе предадена от екипа за съхранение в археологическия музей в Антакя. Учените съобщават още, че по време на първите разкопки в района през 1930 г. също е била открита по-малка статуя на лъв в същия стил, приблизително на същата възраст.

Modern Turkiye

вторник, 9 август 2011 г.

Истанбул е домакин на фестивала „Джаз по време на рамазан“ 2011 г.

Истанбул е домакин на фестивала „Джаз по време на рамазан“ 2011 г.

08/08/2011

Новаторски джаз фестивал обединява музика и религия.

От Менекше Токяй за Southeast European Times от Истанбул – 08/08/11

Тълпи от хора се събраха в двора на двореца „Топкапъ“, за да се насладят на фестивала „Джаз по време на рамазан” през 2010 г. [Хакан Ердоган Продакшънс]

По време на свещения мюсюлмански месец рамазан основният културен и артистичен център на Турция, Истанбул, ще бъде домакин на известни мюсюлмански джазови музиканти в рамките на уникално събитие, наречено „Джаз по време на рамазан“.

Фестивалът ще се проведе от 16 до 23 август и в него ще участват известни имена в джаза, като Ахмад Джамал, Маккой Тайнър с Гари Барц и Ануар Брахем. Фестивалът се различава от други джазови прояви по това, че всички изпълнители са от една религия – те са мюсюлмани.

„Предпочитам мюсюлманските музиканти да насочват вниманието и да бъдат пряко свързвани с рамазана. Затова е важно изпълнителите на фестивала да са част от ислямската култура”, каза организаторът на фестивала Хакан Ердоган за всекидневника „Тудейс Заман”.

Фестивалът се организира за първи път през 2010 г., когато Истанбул е Европейска столица на културата, и има за цел да популяризира идеала за социален мир и помирение, който отразява духа на рамазана. Миналата година фестивалът привлече над 10 000 души.

За да се пресъздаде културната атмосфера на рамазана, са избрани две важни исторически места на открито: двора на двореца „Топкапъ” и градината на двореца „Йълдъз”.

В интервю за SETimes известният турски джазов изпълнител Керем Гьорсев споделя, че той намира за завладяващо да слуша джаз в атмосферата на двора на двореца „Топкапъ”, където преди векове са се разхождали османските султани.

Публиката ще има възможността да прекъсне целодневния пост, т.нар. ифтар, един час преди началото на всеки джазов концерт.

Фестивалът „Джаз по време на рамазан“ е първият по рода си в света, в който се съчетават религия и джаз през вековете и музикални култури, за да се покажат възможностите за мир и хармония.

Като потвърждава, че фестивалът ще събере само мюсюлмански изпълнители, Гьорсев отхвърля идеята, че музиката се ограничава от религията или други граници, а е по-скоро универсално явление.

Турското сопрано и музиколог Чимен Сеймен е съгласна. Като свободен и уникален музикален продукт за класическия джаз няма никакви културни или географски граници. Въпреки това в интервю за SETimes Сеймен изрази учудване защо на фестивала са поканени само мюсюлмански джазови композитори.

Забавленията винаги са били важен елемент от традицията на рамазана в Турция, посочва организаторът. Въпреки това джаз концепцията определено има новаторски принос в честването на рамазана.

Ердоган посочва, че публиката на фестивала е резултат от глобализацията, като той отдава това на намаляващата популярност на представления като „Хадживат и Карагьоз”, традиционния анадолски куклен театър, който се свързва с рамазана.

„Когато жанр като джаза се разпространява в цял свят, светът „прониква” по различни начини”, посочва Ердоган в уводната част на брошурата на фестивала.

При представянето на „Джаз по време на рамазан“ през 2010 г. турският интелектуалец Мурат Белге обясни, че фестивалът обединява глобалното звучене и духа на рамазана.

„Възприетият израз „това е мое, а това не” се заменя с „всичко принадлежи на всички нас”.
Това съдържание е изготвено специално за SETimes.com.

Modern Turkiye

сряда, 27 юли 2011 г.

Намериха гроба на свети Филип край курорта Памуккале

И Турция откри мощи на светец

Намериха гроба на свети Филип край курорта Памуккале, чакат върволица от туристи

Гробът на свети Филип, един от 12-те апостоли на Исус Христос, е открит в Турция. Сензационното съобщение направи италианският археолог професор Франческо Д`Андрия, цитиран от в. "Хюриет". Откритието е направено при разкопки в античния град Хиераполис, в днешния курорт Памуккале, който се намира в окръг Денизли. Гробът на светията е бил открит край останки на църква, която се намира на около 40 метра от църквата "Св. Филип" край хълма Шехитлик. "По време на разкопките, които бяха започнати преди месец, на 40 метра от църквата "Свети Филип" открихме развалини от една базилика. Там намерихме гроба на апостола", каза италианският професор. Гробът все още не е отворен, но по вида и надписите върху него става ясно, че принадлежи на свети Филип. Професор Франческо Д'Андрия, който ръководи продължаващите вече над 30 години разкопки в Хиераполис, изтъкна, че находката е от изключителна важност както за християнския свят, така и за археологията. Гробът на свети Филип ще привлече много християнски поклонници в Памуккале, посочи още той. Свети апостол Филип е бил в Хиераполис, за да проповядва християнската вяра, и е бил убит от римляните преди две хиляди години. Той е проповядвал в Галилея, Гърция, Сирия. Легендата твърди, че свети Филип е бил разпнат с главата надолу, а според друга той е бил обезглавен.

в ст / Modern Turkiye

:::

Tomb of St Philippus discovered in Denizli

26.07.2011 20:11

foto galeri

The tomb of St Philippus, of one of the 12 Apostles of Jesus, was unearthed in a great discovery in Denizli province of Turkey…

The discovery took place at the Hierapolis (Pamukkale) ancient excavation site of Denizli in western Turkey on Tuesday. The excavation has been going on in the area for some 32 years led by the Italian Prof. Francesco D’Andria. Prof D’Andria gave the news of the great discovery on Tuesday who said, “The discovery of the tomb of St Philippus, who is a very important figure for Christianity, will leave a tremendous impression in the world,” shortly after the great success of his team.

(Rep-Cam: Ferah IŞIK-Ramazan ÇETİN - DENİZLİ / DHA)

Modern Turkiye

Яшар Кемал и Орхан Памук,включени в списъка на най добрите писатели

....Вестник "Дъ Гардиян" препоръчва на читателите си произведенията на турските писатели Яшар Кемал и Орхан Памук,включени в списъка на най добрите писатели на 10 страни,чиито книги са предпочитани от англичаните за прочит през лятото. За всяка отделна страна се взима мнението на отделни специалисти и раздела "Книги, които трябва да се прочетат в Турция"е бил потготвен от Майрин Фиили.

Според Фиили,преди 50 години при споменаването на турски романисти първото име което е идвало на ум е било това на Яшар Кемал и че романът му "Индже Мехмет",разказващ за света на разбойниците и бейовете в Югоизточен Анадол,същевременно е и голяма модерна епопея".Фиили подчертава също така,че любителите на книгите през последните години не тръгват за Турция без да вземат със себе си роман на Орхан Памук.

РГТ / Modern Turkiye

БОДРУМ СЕ ПОТГОТВЯ ЗА БАЛЕТЕН ФЕСТИВАЛ

БОДРУМ СЕ ПОТГОТВЯ ЗА БАЛЕТЕН ФЕСТИВАЛ

Фестивалът ще бъде открит с представлението на Истанбулската държавна опера и балет с произведението "Истанбулска мозайка".

Изпратена 26.07.2011 13:41:07 UTC

Обновена 26.07.2011 13:41:07 UTC

Бодрум се потготвя за балетен фестивал...

Международният балетен фестивал Бодрум организиран от Главна дирекция на държавната опера и балет тази година ще отвори вратите си за 9-ти път в периода 15 август -3 септември в крепостта на град Бодрум.

Фестивалът ще бъде открит с представлението на Истанбулската държавна опера и балет с произведението "Истанбулска мозайка".

РГТ / Modern Turkiye

неделя, 24 юли 2011 г.

Успехът на телевизионните сериали извън Турция показва оформянето на нов имидж на страната

Меката власт на Турция

23/07/2011

Успехът на телевизионните сериали извън Турция показва оформянето на нов имидж на страната.

От Чигдем Бугдайджъ за Southeast European Times в Истанбул – 23/07/11
photo

Сонгюл Йоден (вдясно) и Айча Варлиер играят в турската сапунена опера "Noor", която бе огромен хит в Близкия изток. [Ройтерс]

Популярността на турските телевизионни сериали от Балканите до Близкия изток привлече международна публика за Турция и постепенно преобразява имиджа на страната в чужбина.

След 2001 г. 65 турски телевизионни сериали бяха продадени в чужбина и донесоха повече от 50 милиона долара за процъфтяващата турска телевизионна индустрия. Турските актьори и знаменитости сега са известни в някои страни, а сцени от Истанбул привлякоха десетки хиляди туристи.

Според Изет Пинто от компанията за филморазпространение "Глоубъл Айджънси" турските сериали са новост за едно общество, свикнало да гледа само американски или латиноамерикански телевизионни продукции.

"Телевизионните сериали са голяма търговска възможност за Турция," каза Пинто за SETimes.

Но не по-малко важна от милионите долари от продажбите и появата на Турция като популярна търговска марка. На Балканите и в Близкия изток, които са региони, традиционно предпазливи по отношение на турското влияние, мекото послание на телевизията може да промени имиджа на страната.

Според неотдавнашен доклад на Фондацията за турски икономически и социални проучвания, озаглавен "Имиджът на Турция в Близкия изток през 2010 г.", 78% от отговорилите казват, че са гледали турските теливизионни сериали. В доклада се отбелязва, че сериалите са станали важна част от меката власт на Турция и са оказали трайно влияние върху имиджа на Турция в региона.

Макар и непланирано, разпространението на турските телевизионни сериали съвпада със стратегията за меката власт на турския външен минситър Ахмет Давутоглу, очертана в неговата книга от 2001 г. "Стратегическа дълбочина".

Давутоглу е поддръжник на проактивна и многоизмерна външна политика, според която общата история и култура на Турция и другите османски земи е стратегическо предимство и допринася за стратегията на Турция за меката власт.

Но притегателната сила на турската телевизия, която съчетава емоционално богати образи с чувство на традиционализъм, получи и критики от страна на някои консерватори в Турция, които смятат, че основите на семейството са застрашени чрез образи на страстни целувки, истории за изневери, убийства и престъпления.

Според депутатка на ПСР от Истанбул Халиде Инчекара турските телевизионни сериали не представят турското семейство и нрави. "Телевизионните сериали накърняват имиджа на Турция в чужбина, тъй като те са пълни с истории за поквара и неприемливо поведение," казва тя за SETimes.

От друга страна Орхан Текелиоглу, професор по комуникации от университета "Бахчесехир" в Истанбул каза за SETimes, че не е възможно да се оспорва популярността на телевизионните сериали без допълнително проучване. Той обаче посочва, че съществува силна тенденция за "защита на семейството" в сериалите, което има своите корени в процеса на модернизация на Турция.

Текелиоглу също тълкува по различен начин новината за международното разпространение и успех на телевизионните сериали в турската преса, като казва за SETimes, че "продажбите от телевизионните сериали се приемат с викове "победа", сякаш са резултат от военна кампания, което трябва да е онова, което наричат неоосманизъм."
Това съдържание е изготвено специално за SETimes.com.

Modern Turkiye

петък, 22 юли 2011 г.

СТАРТИРА МЕЖДУНАРОДНИЯТ ДЖАЗ ФЕСТИВАЛ В АНТАЛИЯ

СТАРТИРА МЕЖДУНАРОДНИЯТ ДЖАЗ ФЕСТИВАЛ В АНТАЛИЯ...

Международният джаз фестивал в Анталия, който се организира с инициативата на министерлството на културата и туризма в античния театър Аспендос в продължение на 5 дни ще бъде домакин на едни от най-важните джаз изпълнители и групи в света.

Изпратена 21.07.2011 14:03:52 UTC

Обновена 21.07.2011 14:03:52 UTC

Стартира Международният джаз фестивал в Анталия...

Международният джаз фестивал в Анталия, който се организира с инициативата на министерлството на културата и туризма в античния театър Аспендос в продължение на 5 дни ще бъде домакин на едни от най-важните джаз изпълнители и групи в света.

В първата вечер на фестивала концерти ще изнесат Моника Молина, Чайна Мозес и Триото на Мехмет Икиз известен с прозвището „Господарят на ритмите”.

В рамките на фестивала днес концерт ще изнесе Лиса Екдал, а така също и Нино Катамадзе и Инсайт.

РГТ / Modern Turkiye

понеделник, 18 юли 2011 г.

ПРИКЛЮЧИ ФЕСТИВАЛЪТ В ШИЛЕ

ПРИКЛЮЧИ ФЕСТИВАЛЪТ В ШИЛЕ...

В Истанбулския квартал Шиле се проведе 25тият културен фестивал посветен на тъкания в този район ленен плат наричан Шиле Бези...

Изпратена 18.07.2011 09:54:25 UTC

Обновена 18.07.2011 09:54:25 UTC

В Истанбулския квартал Шиле се проведе 25тият културен фестивал посветен на тъкания в този район ленен плат наричан Шиле Бези.

В тазгодишния фестивал участват 550 артисти от 27 страни.

На фестивала, органзиращ се ежегодно с цел представянето на плата от Шиле, художници и дейци на изкуството от различни страни по света проявиха своето майсторство и способности и представиха ръчно-изработените предмети и сувенири.

Темата на тазгодишния фестивал бе-Обличам се в плат от Шиле, затова преодолявам всички проблеми.

Подчертано бе че приходите от фестивала ще бъдат дарени на Дружеството на болните от паралич.

На фестивала, много ансамбли за народни песни и танци създадоха задушевна и колоритна атмосфера.

Международното дружество Руми Мевлеви изнесе представление на танц Сема.

РГТ / Модерна Турция